Tétel

Kikiáltási ár:

3 800 Ft

Leírás:

Weisz Keresztély János [Weiss, Johann Baptist]: Világtörténet. 4. kötet: Az izlám, Nagy Károly. VII. Gergely. A harmadik javított kiadás után többek közreműködésével fordította és kiadja Szabó Ferencz. Nagybecskerek, 1899. Pleitz Ferenc Pál könyvnyomdája. XII + 793 + [1] p. Egyetlen magyar kiadás. A monumentális, összesen 22 kötetből álló történeti áttekintés szerzője Johann Baptist Weiss (1820-1899) badeni születésű osztrák történetíró, a freiburgi és a grazi egyetem tanára. A katolikus szellemben megírt grandiózus történeti összefoglalás a kezdetektől a bécsi kongresszusig tekinti át az egyetemes történelem folyamatait, diplomáciai, esemény-, jog- és hadtörténeti, politikai, vallás- és egyháztörténeti, művelődés- és oktatástörténeti, néprajzi aspektusokból. Az áttekintés különös előszeretettel tér ki a különféle népek mondáira, vallási rítusaira, az archaikus társadalomszervezési formákra, később az állami apparátus megszervezésére, a családon belül a gyermekek és a nők jogaira, a művelődéstörténetre. A munka emlékezetességét ritka erős katolikus nézőpontja biztosítja, mely sok esetben élénk színekkel vázolja az éppen bemutatott társadalom hanyatlásának erkölcsi összetevőit, bár a katolikus egyház hatalmi zenitjét képező nagy-középkori kötetünk esetén tartózkodik ettől. Kötetünk az alcímmel ellentétben hosszú időszakot, az iszlám alapításától a nagy középkor századaiig terjedő időszakot tekinti át (630-1230). Európa új népeire és új kultúráira való tekintettel számos kitérővel a szláv, a viking hitvilágra, az izlandi és germán korai államszervezésre, majd a keresztény hitre térő népek egyes államainak néhány évszázados történetére. A magyar részek szokatlan terjedelméről feltehetően a fordító-átdolgozó gondoskodott. Példányunk két ívének fűzése enyhén meglazult, egy levele hiányzik. Díszesen aranyozott, enyhén kopott kiadói félbőr kötésben, vörös festésű lapszélekkel. Jó példány.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk