Tétel

Kikiáltási ár:

6 000 Ft

Leírás:

[Fotóalbum] Az esztergomi ,,Fürdő" Szálló új szárnyának feliratozott fényképalbuma. (1967) Esztergom, 1967 körül. [20] táblán 20 feliratozott, felragasztott vintázs fénykép. Haránt alakú album. Fényképalbumunk a nagy múltra visszatekintő esztergomi Fürdő Szállóhoz épített új szállodai szárny archív fotóalbuma. Esztergomban a helyi termálforrásokra támaszkodva 1842-ben épült meg a vidék első szállodája, a klasszicista stílusban emelt Szent István Fürdő és Szálloda. A szállótól elkülönülten korábban is álltak melléképületek, az 1960-as években merült fel az épületegyüttes összekötése egy új, modern stílusban építendő új szállodai szárnnyal. Az 1964-1966 között kivitelezett modern szárny - melynek teljes homlokzati felvétele a harmadik oldalon található - három emeleten 60, fürdőszobával ellátott szobát kínált, összesen 120 férőhellyel. A szálloda éttermét, recepcióját és hallját a régi épületbe is átvezetést biztosító földszinten rendezték be. Szállodánk oldalsó homlokzatán némileg túlméretezett, neon világítású Hotel felirat (volt) látható, alatta nyíltak a szállodaszintek középfolyosóinak betonlamellákkal osztott ablakai, melyek a város fő nevezetességére, a Várhegyre biztosítottak keskeny, ám magas kilátást. A további felvételek a szálloda portáját, hallját, több különböző stílusban épült éttermi helyiségeit, különtermeit, kertvendéglőjét, illetve szállodai szobáit örökítik meg. Dokumentumunk érzékletes benyomást nyújt az 1960-as évek belsőépítészetéről és a korabeli vendéglátóipar tárgyi kultúrájáról. A szállodai szárnyról készített fotó értelemszerűen nem ábrázolja a Várhegyet, hiszen annak irányából készült, nagyjából a mai Bajcsy-Zsilinszky út 37. szám alól, a kameraszög pedig délkelet felé nyílik. A modernista épületszárnyat ma már hiába keresnénk Esztergomban, rossz műszaki állapota, illetve városképi idegensége miatt a rendszerváltás után lebontották. Valamennyi táblát hártyapapír véd. Aranyozott, zsinórral fűzött korabeli fényképalbum, enyhén sérült védőborítóban.

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk