Licitálható
20521.
479. Gyorsárverés
Könyvek: Természettudomány, medicina
3 000 Ft
7,77 EUR, 8,57 USD
3 000 Ft
Bernstein, A[aron] - Nagy István: A természet könyve. Közérdekű olvasmányok a természettudományok köréből. Bernstein A. német műve alapján. Fordította Nagy István. Tizedik-Tizenkettedik füzet. [Három füzet egybekötve.] Budapest, 1875. Franklin-Társulat Magyar Irodalmi Intézet és Könyvnyomda. 168 + [2] p.; 122 + [2] p.; 143 + [1] p. Aaron Bernstein (1812-1884) német publicista, szerkesztő és természettudományi ismeretterjesztő. Népszerű, olvasmányos, kora színvonalán álló műve eredeti nyelven 1856-ban jelent meg, ,,Aus dem Reiche der Naturwissenschaft" címen. Nagy István a művet tizenhat füzetben fordította le. A gyűjteményünkben található három, nagyobb terjedelmű füzet döntően élettannal és idegtannal foglalkozik. Stílusmutatvány: ,,Egy ideg-átmetszés. Azt a hatalmas befolyást, melyet az idegek ama testrészekre gyakorolnak, melyekben elterjedve vannak, nagyon meglepő modorban lehet szemlélhetővé tenni. Csak az szükséges ehhez, hogy valamely eleven állaton tétessék kísérlet, mely azonban, bevalljuk, alkalmazásában nem valami gyöngéd. Az ideges lelkek visszaborzadhatnak ugyan e gondolattól, de a tudománynak nem szabad semmi kétely által visszariasztani magát attól, hogy élő állatokon kísérleteket tegyen. [...] Átmetsszük ugyanis valamely állatnak egy idegét, és vizsgálat alá vesszük, mily változások állanak be abban a testrészben, melyet az átmetszett ideg látott el. Tudásvágyunk áldozatául egy békát választunk ki: mely az ily műtéteket rendkívül jól állja ki, s azért már hosszú idők óta a physiologia áldozatbányát képezi - és átmetsszük azt az idegeit, melyek a hátulsó jobb czombba vezetnek. A béka, mihelyt szabadon bocsátjuk, hatalmas ugrásokkal igyekszik szabadulni". Az első előzéken régi tulajdonosi bejegyzés. Poss.: Pokorny Lajos losonci gyógyszerész. Díszesen aranyozott gerincű, vaknyomásos korabeli egészvászon kötésben, márványmintás festésű lapszélekkel. Jó példány.
1.000 Ft-ig | 100 Ft |
5.000 Ft-ig | 200 Ft |
10.000 Ft-ig | 500 Ft |
20.000 Ft-ig | 1.000 Ft |
50.000 Ft-ig | 2.000 Ft |
100.000 Ft-ig | 5.000 Ft |
200.000 Ft-ig | 10.000 Ft |
500.000 Ft-ig | 20.000 Ft |
1.000.000 Ft-ig | 50.000 Ft |
1.000.000 Ft felett | 100.000 Ft |