10171.
43. Lezárult nagyaukció
Metszetek
18 000 Ft
[Látképmetszet] Kamienec Podolski - A lengyel területen fekvő Kamenyec-Podolszkij erőssége, 1672. évi állapota szerint. Nicolas de Fer térképmetszetének német feliratozású változata (1693 után). [Hely nélkül, 1693 után]. Rézmetszet, mérete: 240x300 mm, lemezméret: 247x305, lapméret: 250x 305 mm. Az erődített városok látképmetszetei sorába tartozó ,,Kaminenec Podolski" feliratozású metszet Nicoles de Fer (1646-1720) francia kartográfus térképének német nyelvű változata. A térkép francia nyelvű eredetije először Nicolas de Fer ,,Les forces de l'Europe ou description des principales villes: avec leurs fortifications" című monumentális, hétkötetes atlaszsorozatában jelent meg (Párizs, 1693-1696). Német feliratozású térképváltozatunkon a középkorból megmaradt, megerősített, a lengyel-litván állam kezelésében álló Kamenyec-Podolszkij erősségét és környékét láthatjuk, 1672. évi állapota szerint; az olasz várfundáló mesterek által megerősített erőd ebben az évben esett el, az évszázad végéig török fennhatóság alatt állt. Térképmetszetünkön jól látható a várat csaknem teljesen körülölelő Szmotrics folyó kanyarulata, az a vastag hasadék, amelyet a folyó a környező dombvidékbe vájt (és amely szinte bevehetetlenné tette a várost), valamint az erődített város belterületének számos épülete. A metszeten egyes jelentősebb épületek kiemelve, és pusztán a feliratozásból is jól kivehető az erősség markánsan katolikus jellege: katedrálisok, ispotályok, ferences és jezsuita intézmények sorakoznak az óvárosban, a felső városban pedig a barokk hadi építészet nagyszerű falrendszerét láthatjuk. Az eredeti francia metszethez képest német feliratozású metszetünk nem 28, hanem csak 25 épületet nevesít a térkép alatti feliratozásban. A metszet közepén apró javítás. Jó állapotú lap, fa keretben, üveglap mögött. / Poland, Kaminenec Podolski large engraving Kamienets Podolski - The fortress of Kamienets-Podolski, located in Polish territory, as it was in 1672. Version of Nicolas de Fer's map engraving with German inscriptions (after 1693).