Tétel

Kikiáltási ár:

40 000 Ft
103,63 EUR, 114,29 USD

Leírás:

Andrád Elek: Hóra-Világ. Érzékeny-játék négy felvonásban. - Némelly javitásokkal közre bocsátotta Ponori Thewrewk József. Pesten, 1823, Petrózai Trattner János Tamás. 72p. A szerző (?-1819) erdélyi nemes székely származású író, színész, ügyvéd. E műve - legismertebb munkája - az első magyar rémdráma. Emellett sajátságos keveréke a lovagias, hazafias és a haramiadrámának. Szövegét szintén e javított közreadásból ismerjük, de a darabot 1808. március 8-án már előadták. Alapja történelmi esemény: az 1784-es erdélyi, vallási-etnikai színezetű román parasztfelkelés. A pár hónapig tartó, a vezérük után Hóra lázadásnak nevezett esemény alatt a román felkelők 133, javarészt magyar települést dúltak fel és mintegy 4000 embert, elsősorban nemeseket és nem ortodox hívőket gyilkoltak le, válogatott kegyetlenséggel. Korabeli, gerincén aranyozott korabeli félvászonkötésben. 18,3 cm. Ritka, mindössze egyszer szerepelt aukción!

Megosztás:

Tétel fotót készítette : ufk