120 000 Ft
11
Streeter, Daniel W[illard]: Denatured Africa. Illustrated. (Széchenyi Zsigmond vadászati író Kőröshegyi kastélykönyvtárának egykori példánya, saját kezű tulajdonosi bejegyzésével.) New York, (1928). G. P. Putnam's Sons - The Knickebocker Press. 1 t. (címkép) + XII + 388 p. + 15 t. Példányunk címképének verzóján Széchenyi Zsigmond (1898-1967) vadászati írónk, a XX. századi magyar vadászat egyik legnagyobb alakjának saját kezű tulajdonosi bejegyzése: ,,Széchenyi, Kőröshegy, 1929. Nairobi (Keletafrika)". A példányunkban található nevezetes korabeli tulajdonosi bejegyzés példásan hitelesíti Széchenyi Zsigmond csaknem négy évtizeddel későbbi vallomását, mellyel utolsó művének, a ,,Denaturált Afrika" című kötetének címadását magyarázza, mely kései Széchenyi-kötet ezekkel a sorokkal indul: ,,Azzal kell kezdenem, hogy könyvem címe nem saját gyermekem! Mástól loptam suttyomban, alávaló tolvaj módon. Daniel W. Streeter ismeretlen amerikai kollégától vadoroztam, kinek Denatured Africa című, 1926-ban New York-ban megjelent útikönyvét a ,,Gripsholm" fedélzetén olvastam, ötödik Afrika-utamról hazatérőben. Streeter már akkor, kerek negyven évvel ezelőtt, hiányolta Afrika eredeti természetességét. Már akkor ,,denaturált"-nak fitymálta. Ne vegye hát rossz néven kedves Dániel szaktárs, de ennyi idő eltelte után, ugye, már nekem is szabad - máséhoz nyúlnom? Hiszen immár negyven év denaturálódása rakódott az akkorira!" Példányunk tehát az a kötet, amelyet Széchenyi Zsigmond 1929. évi szafarikalandja után még Nairobiban vásárolt, s melynek olvasását vélhetően Kőröshegyen, Somogy megyei vadászkastélyában fejezett be, s mely könyv olyan erős hatással volt rá, hogy évtizedekkel később is szükségét érezte utolsó könyvének előszavában kitérni a Streeter-kötet maradandó hatására. Széchenyi Zsigmond 1923-tól nyolc éven keresztül, 1931 őszéig lakott a kastélyban. Ebben a nyolc évben három Afrika-expedíciót vezetett. 1930-ban itt, a Kőröshegyi kastélyban született meg első, máig is legsikeresebb műve az első afrikai vadászexpedíciójának élményeiből, a ,,Csui". -- Daniel Williard Streeter (1883-1964) amerikai vadász, kalandor, író és társadalmi előkelőség. Az 1920-as években írt afrikai szafaritörténetei különösen népszerűek voltak. A ,,Denatured Africa" először 1926-ban jelent meg, példányunk a nyolcadik lenyomatból való - e nyolcadik lenyomat 1928-1929 táján tehát már Nairobiban is elérhető volt. Az előzékeken illusztrált Afrika-térkép, néhány táblán és levélen halvány foltosság. Poss.: Széchenyi Zsigmond (1898-1967). Aranyozott, enyhén sérült kiadói egészvászon kötésben, felül vörös festésű lapszélekkel. Bibliográfiai jelentőségű kötet, jó példány.